Bilgisayarımızdan madencilik yapabilir miyiz ?

Bitcoin sessiz sedasız yaşamını büyük artışlarla bozarak varlığını birçok kişiye duyurmayı başardı. Bir çok insanın dikkatini çekmesiyle fazla ilgi görmeye başlayan Kripto para birimleri insanların madencilik konusunda araştırmalar yapmasına neden oldu. Bitcoin mining herkesin yönelmesi ile devrini kapatmış olsa da halen madencilik işinden kazanç sağlayabilen kişiler bulunmakta.

Bundan 6-7 yıl önce madenciliğin altın çağları olan dönemlerde eğer evinizdeki basit bir bilgisayarınızdan bile madencilik yapmış olsaydınız milyoner olabilirdiniz. Ancak şuan madencilik için özel üretilmiş cihazların bile zarar ettirme ihtimalleri bulunmakta. Peki halen evimizdeki bilgisayardan madencilik yapmak ve kazanç sağlamak mümkün mü ? Evimdeki bilgisayarımdan nasıl madencilik yapabilirim ?

KAZANIR MIYIM ?

Bilgisayarımızda mining yapmak mümkün ancak şuan için bu karlı bir iş değildir. Bu şekilde madenciliği tercih eden kişilerin çoğunluğunun tercih sebebi çeşitli sebeplerden dolayı bilgisayarının zaten 7/24 çalışıyor olması, ek gelir olarak bu şekilde faydalanmayı tercih etmesidir. Bunun dışında bu şekilde bir madencilik hobi gibi görülebilir. Büyük kazançlar getirmeyecektir. Hatta bilgisayarınızı en kötü orta düzey bir özellikte değil ise hiç bir şey kazanamama ihtimaliniz de olabilir.

Ancak şöyle bi durumda bir kazanç elde edilme ihtimali olabilir. Bilgisayarımızdan sadece Bitcoin değil altcoin de çıkabiliriz. Örneğin Litecoin bugün zorluk derecesi daha düşük olduğu için bilgisayarımız Bitcoin’e göre daha fazla Litecoin çıkaracaktır. Bu şekilde bir altcoin kazımı yaptığınızda ileride kazdığınız altcoinde ileride bir patlama yaşandığı taktirde, elinizde o coinden fazla birim olduğu için fazla kar edebileceksiniz.

NASIL MADENCİLİK YAPABİLİRİM ?

Evdeki pc ile madencilik yapmanın en kolay yöntemi madencilik yaptıran sitelerdir. Minergate, Kryptex gibi siteler size evinizde, iş yerinizde elinizin altındaki bilgisayarınızdan madencilik yapma olanağı sağlamaktadır. Bu tarz platformlarda üye olduktan sonra size işletim sisteminize göre bir program sunar. Bilgisayarınıza uygun işletim sistemini seçtikten sonra programı indirip bilgisayarımıza kurarak madencilik yapmaya başlayabiliriz. Ek olarak programsız web sayfası üzerinden web mining yapabilme imkanı sunan sistemlerde bulunabilmektedir.

BİLGİSAYARIMA ZARAR VERİR Mİ ?

Son olarak bilgisayara zarar verir mi konuna gelirsek mining programı aktif olduğu süre içerisinde bilgisayarımız Cpu kullanımından kasmaya başlar. Bunu sürekli bir oyun açıkmış gibi bilgisayar kullanılıyormuş gibi görebiliriz. Bu şekilde kısa vadede bilgisayara zarar vermese de uzun vadede ömrünü kısaltabileceği gerçeği de bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir