Bitcoin madenciliği nedir, nasıl yapılır?

Bitcoin madenciliği, bitcoin nedir? Adlı konumuzda da bahsetdiğimiz üzere hiçbir resmi kuruluş merkezi otoriteye bağlı deildir. İşte burada akla gelen soru bu bitcoin nereden geliyor?

Bitcoin madenciliği adından da anlaşıldığı üzere Bitcoin çıkarmak,bulmak ve üretme olayıdır. Madencilik aslında bilgisayarınıza herhangi bir sayı aratmak ve onu bulmaya çalışmaktır ve bu oldukça zordur. Bunun zor olmasının sebebi herkesin istediği gibi Bitcoin basmasını önlemek için Satoshi Nakamoto‘ un almış olduğu bir güvenlik önlemidir.

Madencilik yaparken bilgisayarınız sürekli denemeler yapar ve doğru sayıları bulmaya çalışır. Bu çok zor olmakla birlikte bilgisayarınızın işlemci gücüne bağlıdır. Bu şekilde doğru sayıyı bulan günümüzde 25btc ödül kazanmaktadır. Bu ödül ilk zamanlarda 50 btc iken bir dahaki zorluk seviyesinde ise 12,5 btc ye düşmüş olacaktır.

Bitcoin madenciğinin başlangıçtan bu yana zorlaşmasına sebep madenciliğe birçok kişinin başlaması ve işlemci gücünün artmasıdır. Sistem otomatik olarak madenciliği zorlaştırarak kısa zamanda fazla Bitcoin‘in üretilmesine engel olur ve 10 dakikada 1 blok hızını aşmamaya çalışır.

CPU MİNİNG

Cpu mining bilgisayarın işlemci gücünden faydalanarak ilk zamanlar herhangi bir bilgisayarla rahatlıkla yapılabiliyordu ancak günümüzde fazla yaygınlaşmasından dolayı işlemci hızı arttı ve zorluk seviyesi yükseldi. Bu da Cpu madenciliğinin sonunu getirdi ancak bunun diğer bir nedeni daha bulunmakta…

GPU MİNİNG 

Gpu mining yani ekran kartı madenciliği Cpu (işlemci) ile yapılan madenciliğe göre daha verimlidir. Bunun nedeni matamatiksel sayı aranırken işlemler çözümlenirken Gpu nun daha efektif davranmasıdır. Bunun üzerine insanlar Gpu mining rig‘leri yani sadece madenciliğe özel bilgisayarlar toplamaya başladı. Halen Gpu mining rig‘lerin kullanılıyor olmasına karşın Gpu miner rig‘ ler de altın günlerini geride bıraktı.

ASIC MİNİNG 

Asıc mining cihazları ise tamamen sadece madencilik için üretilmiştir. Sürekli bir üst seviyesi çıkmaya devam eden bu cihazlar Bitcoin ve Altcoin kazımı yapmaktadır. Her bir cihaz tek coin için çalışır. Fakat o coin karlılık seviyesini yitirdiği an o cihazı çalıştırmak elektrik masrafı yönünden sizi zarara götürebilir.

Genel olarak kişisel Bitcoin madenciliği ile kar etmek neredeyse imkansız ve zarar etme olasılığınız neredeyse kesin ancak karlı bir şekilde Bitcoin madenciği yapmak için bir başka yöntem de bulunmakta. O yöntem ise Colud mining yani Bulut madenciliğini sizde Buradan Cloud mining hakkında bilgi yazımı okuyabilir yorum yapabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir