Bitcoin nedir?

Bitcoin herhangi bir banka,devlet,kuruluşa bağlı olmayan yerel para birimleriyle alınıp satılabilen sanal bir para birimidir ve Bitcoin tamamen Bitcoin ağının kontrolündedir. Satoshi Nakamoto kişi yada kişileri tarafından ilk 2009 yılında piyasaya çıkarılmıştır.üçüncü bir şahıs gerektirmeksizin kullanılan, transfer edilen bir para birimi olarak oldukça güvenli sayılmaktadır. Bitcoin sembolü ฿ kısaltılmış adı ise BTC dir.

Bitcoin birçok kişi için geleceğin para birimi olarak görülmektedir. Günümüzde yüzlerce satıcı Bitcoin‘i ödeme yöntemlerine ekleyerek kullanmaya başladı. Peki Bitcoin özellikleri nelerdir , nasıl alabilirim, nerede kullanabilirim?

Bitcoin bahsettiğimiz üzere hiçbir kuruluş, devlet vb yerlere bağlı olmamasından dolayı kullanıcılara anonimlik sağlar. Bir Bitcoin cüzdanı açmak için sadece isim ve mail adresiniz vererek açabiliyorsunuz ki bunların da doğruluğunun hiçbir önemi yok. Bitcoin ile yapılan hesaplar arası gönderim harcamalar vb işlemler Blokchain adı verilen bir merkezde kayıt altına alınır. Diğer kullanıcılar bu işlemleri görebilir ancak hesapların kime ait olduğunu kesinlikle bilemezler.

BİTCOİN CÜZDAN

Bitcoin cüzdanı edinmek oldukça basittir. Birçok çevrimiçi Bitcoin hesabı alabileceğiniz siteler olmakla beraber bilgisayarınıza bir cüzdan yükleyerek çevrimdışı olarak ta Btc‘nizi bilgisayarınızda tutabilir saklayabilirsiniz.

PARA TRANSFERİ

Bitcoin‘de para transferi bankalara göre oldukça hızlı ve masrafsızdır ayrıca herhangi bir çalışma saatine takılmadan 7/24 para transferi yapabilir veya alabilirsiniz. Yapılan transferler geri alınamaz iptal edilemez ancak transferi yaptığınız kişi size geri gönderebilir.

NASIL ALABİLİRİM ?

Bitcoin‘i internette birçok yerden alabilirsiniz Btcturk, Koinim vb Türk firmaları size bu konuda hizmet vermektedir. Başka bir yönden forumlarda takas karşılığı vb farklı yöntemler ile de Bitcoin satın alabilmeniz mümkündür.

NELER YAPABİLİRİM ?

Bitcoin satın aldıktan sonra bir arkadaşınıza gönderebilir, internette ödeme yöntemleri arasında Bitcoin bulunan mağaza ve satıcılardan alışveriş yapabilirsiniz. Aynıca Bitcoin‘i alıp-satarak Bitcoin kur değişiminden para kazanabilirsiniz.

Günümüzde birçok ülkeninde bitcoinle ilgilenmeye başlaması ile Avusturya’ da ilk Bitcoin bankası açıldı. Stanford üniversitesi derslerine Bitcoin Mühendisliği adında yeni bir ders ekledi. Ayrıca Amerika, İngiltere, İspanya, İsviçre ve daha adını saymadığım birçok ülkede yüzlerce Bitcoin Atm‘si bulunmakta ve kullanılmaktdır.

Bitcoin satın almak dışında bitcoin madenciliği ile de elde edilebilmektedir. Bitcoin madenciliği ile ilgili bilgi almak için Buradan madencilik ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir