Kripto para nedir ?

Kripto paralar özellikle Bitcoin deki büyük artışlar nedeniyle son yıllarda popülerlik kazanmaya başladı . Yaklaşık 9-10 yıldır sessiz sedasız işleyişini sürdüren bu para birimleri devletlerin ve yatırımcıların da dikkatini çekmiş durumda, peki nedir bu kripto paralar ?

Kripto para ilk olarak ‘Bitcoin nedir?‘ başlıklı yazımda da bahsettiğim gibi Satoshi Nakamoto isimli kişi yada kişileri tarafından 2009 yılında Bitcoin ile ortaya çıktı. Bitcoin bir nevi Kripto paraların atasıdır. Genel olarak Bitcoin‘in özellikleri ne ise Kripto paraların özellikleri de aynıdır. Kripto ismini verilerin şifrelenmesi, güvenli olarak alıcıya gönderilmesi ve bu şifrenin çözülüp verilerin ortaya çıkarılması olarak da açıklayabiliriz.

KRİPTO PARA ÜRETİMİ

Bitcoin‘de olduğu gibi Kripto paralar da şifreli para birimleridir. Hiçbir merkez ve devlete bağlı olmadan aynı şekilde madencilik ile üretilirler. Bitcoin ‘in 21 milyon Bitcoin ile sınırlandırıldığı gibi Kripto paraların genelince üretiminde bir sınır vardır ki Bitcoin‘e olan rağbetin sebeplerinden birisi bu neden yani bir sınırının olmasıdır. Bu sınır değişkenlik gösterebilmektedir örnek vermek gerekirse Litecoin 84 milyon ile sınırlandırılmıştır. Bu da Bitcoin‘in 4 katı bir üretim demek oluyor.

KRİPTO PARALAR GÜVENLİ Mİ ?

Kripto paralar merkezi bir otorite  tarafından yönetilmedikleri için genel anlamda güvenlidir. Ancak Kripto paraların karşılaştıkları risklerden biri, madenlerinizi fiziksel bilgisayarınızda tutmanız. Sanal bir cüzdana aktarılmamış Kripto paralar bilgisayarın çökmesi ve benzeri durumlarda kaybolabilir. Bir diğeri hacklenme gibi durumlar milyarlarca dolardan fazla işlem hacimleri dolayısıyla Kripto paralar saldırıya uğrayabiliyor. Saldırılardan sizinde zarar görebilmeniz mümkün ancak hayatın geneli risklerle dolu olduğu için bu kadar bi risk pek bir anlam ifade etmemekte sonuçta bugün bankadaki paramız bile risk altındadır.

HÜKÜMETLERİN KRİPTO PARAYA BAKIŞI

Birçok devletin Kripto paraya olumsuz bakmasının sebebi vergi kaçırma, kara para aklama illegal işler için kullanılabilmesi gibi nedenlerin olmasıdır. Kripto paralar merkezi bir otorite tarafından üretilemedikleri gibi takip de edilemezler. Bu da devletlerin zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu konuda birçok kuruluş ve bankalar devletlere baskı yapabilmektedir.

Kripto paraların lideri olan Bitcoin’i anlattığım yazıma Buradan ulaşabilir, okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir