PTC (Paid To Click) nedir ?

PTC (Paid To Click) yani Tıkla-Kazan anlamına gelmektedir. İnternette reklamların gün geçtikçe artması ve bir çok sitenin referans sistemini kullanması bu tarz sitelere ihtiyaç duyulmasını sağladı. İnternette para kazanmaya yeni başlıyan kişilerinde ilk karşılaştığı sistem PTC platformlarıdır.

PTC siteleri reklam veren ve izleyen kişileri buluşturur. Örneğin reklam veren kişiye 1000 ziyaretciyi 5 dolar karşılığında sağlıyorsa, 1000 ziyaretçiye 2-3 dolar ödeyerek hem kazandırıp hem kazanç sağlamaktadır. Genellikle reklamlar ile günlük birkaç cent kazanabilirsiniz ancak bunu yükseltebilmenin çeşitli yolları bulunmaktadır.

NASIL KAZANIRIM ?

Hepsinde olmasa da çoğu PTC sitelerinde reklam tıklayarak para kazanma haricinde anket, Crowdflower, referans kiralama ve benzeri görevlerde bulunabilmekte. Hatta bu görevler reklam izlemekten kat kat daha fazla kazandırabilmektedir. Günlük reklam izlemeler haricinde grid, adprize gibi belirli sayıda izleyerek şansınızı deneyebileceğiniz bölümler de mevcut olabiliyor. Buradaki reklamları izleyerek şanslı grid reklamını bulduğunuz taktirde belirtilen ödülleri kazanabilirsiniz.

REFERANS SİSTEMİ

Bütün PTC sitelerinde referans sistemleri mevcut olmakla beraber kazanç oranları hepsinde değişiklik gösterebilir. Referansların günlük izledikleri reklamlardan kazanç sağlanmaktadır. Bunun dışında kiralık referans sistemleri vardır. Bir miktar ücret karşılığınında referans kiralanır bu referanslar süreleri dolana kadar size günlük tıklama yaparlar. Ancak kar da ettirebilirler zarar da getirebilirler. Eğer kiralık veya direk referanslarınız varsa onlardan gelen referans gelirini alabilmek için günlük reklamları izlemek zorundasınız aksi halde referans gelirleri bakiyenize işlenmeyecektir.

Sadece günlük reklam izlemelerle kalmayıp referans kiramala üyelik yükseltme gibi kazancı büyütme yoluna gidilmek istenirse, bunun için günlük reklam izlemelerini yapan bir miktar direk referansınız olması çok önemlidir. Aksi halde zarar etmeniz kaçınılmaz olur.

GÜVENLİ Mİ ?

Son zamanlarda artık sık sık yeni PTC platformları açılmaya başladı. Birçoğu birkaç ay durmadan kapanmaya gidebiliyor. Bunun nedeni zarar etmek olabilse de dolandırıcılık da sebeplerden birisi olabiliyor. Hatta bazen aynı admin defalarca yeni bir site kurarak insanları mağdur edebilmektedir. Bu yüzden bir PTC sitesine üye olacaksak öncelikle ne kadar kazandırıyor değil, ne zamandan beri aktif ve halen ödemeler sorunsuz yapılıyor mu bunların araştırılması gerekir. Zaman paradan değerlidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir